White Widow 5 seeds (De Sjamaan Cannabis Seeds)
€29,95
29 in stock
29 in stock
Arnhem
- Monday:
Tuesday: - Wednesday:
- Thursday:
- Friday:
- Saturday:
- Sunday:
- 12:00 - 18:00
- 12:00 - 18:00
- 12:00 - 18:00
- 12:00 - 20:00
- 12:00 - 20:00
- 12:00 - 20:00
- 12:00 - 18:00
Nijmegen
- Monday:
Tuesday: - Wednesday:
- Thursday:
- Friday:
- Saturday:
- Sunday:
- 12:00 - 18:00
- 12:00 - 18:00
- 12:00 - 18:00
- 12:00 - 18:00
- 12:00 - 20:00
- 12:00 - 20:00
- 12:00 - 18:00
Order today — receive it the next business day
Free exchanges within 30 days
Cheap & discreet delivery
Loved by customers — 4.6/5 rating
Description
Since White Widow® placed 1st, in the High Times cannabis Cup bio category 1995. White Widow has become an infamous breed in the world of cannabis. A variety of White widow can be found in almost any coffee shop in Amsterdam & the rest of the Netherlands. The most rewarded cannabis plant of recent years in Holland. White Widow is a compact marijuana plant of medium height. It caries killers crystals, the plants of THC glands, even on big parts of the fan leaves. A very soft smoke and great “high”. White widow is really blessed. It is the most wanted marihuana plant to grow.
- Genetic background: Braziliaanse and South Indian Sativa/Indica 60/40
- Type: Sativa: 60% Indica: 40%
- Flowering time: 8-10 weeks
- Height of the plant indoors: 150-250 cm
- Suitable for outdoors: yes
- Harvest time outdoors: end October
- Height of the plant outdoors: 200-350 cm
- Cannabinoid content: high / extremely high
- CBD content: high
- Effect: physically stoned, sedating, happy, motivating
- Flavour: sweet, fruity, soft, strong
- Cannabis cups won: 9x Highlife Cup, 5x High Times Cup
Warning & Disclaimer
Not for sale to minors. Must be 18 years of age or older to purchase. We will ship maximum 20 seeds per order. Marijuana seeds are fully legal in the Netherlands and specifically excluded from Dutch law. Cannabis seeds are legal as long as it’s intended for personal use. We offer these seeds strictly for personal small scale use within the boundaries of Dutch law.
Afghanistan, Algeria, Argentina, Australia, Bahrain, Bangladesh, Belarus, Brazil, Bulgaria, Egypt, Finland, France, Indonesia, Iraq, Islamic Republic of Iran, Jordan, Kenya, Kuwait, Lebanon, Libyan Arab Jamahiriya, Macedonia, Malaysia, New Zealand, Norway, Oman, Palestine Authority, Philippines, Portugal, Qatar, Romania, Russian Federation, Saudi Arabia, Sudan, Switzerland, Syrian Arab Republic, Thailand, United Arab Emirates, United States, Yemen
Specification
| Weight | 6 g |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 9 × 1 cm |
| Harvest Time | End October, October |
| Flowering Time | Medium |
| Brand | De Sjamaan Cannabis Seeds |
| Dominant Type | Sativa |
| Cultivation Type | Indoor, Outdoor, Regular Seeds |
| CBD Content | High |
| Cannabis Cups Won | Yes |
| Plant Height | L, XL |
| Type | Indica: 40%, Sativa: 60% |
| Cannabinoid Content | Extremely high, High |
| Height Of The Plant Outdoor | 200-250mm, 250-300mm, 300-350mm |
| Effects | Happy, Motivating, Physically stoned, Sedating |
| Genetic Background | Brazilian, South Indian White Widow |
| Flavour | Fruity, Soft, Strong, Sweet |
Related Products
Fast Skunk Feminised (De Sjamaan Cannabis Seeds)
In stock
Lemon Bud Feminised (De Sjamaan Cannabis Seeds)
In stock
Customer Reviews
You must be logged in to post a review.

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.