Merlin’s Dream 5 seeds (De Sjamaan Cannabis Seeds)
€29,95
30 in stock
30 in stock
Arnhem
- Monday:
Tuesday: - Wednesday:
- Thursday:
- Friday:
- Saturday:
- Sunday:
- 12:00 - 18:00
- 12:00 - 18:00
- 12:00 - 18:00
- 12:00 - 20:00
- 12:00 - 20:00
- 12:00 - 20:00
- 12:00 - 18:00
Nijmegen
- Monday:
Tuesday: - Wednesday:
- Thursday:
- Friday:
- Saturday:
- Sunday:
- 12:00 - 18:00
- 12:00 - 18:00
- 12:00 - 18:00
- 12:00 - 18:00
- 12:00 - 20:00
- 12:00 - 20:00
- 12:00 - 18:00
Order today — receive it the next business day
Free exchanges within 30 days
Cheap & discreet delivery
Loved by customers — 4.6/5 rating
Description
The taste of Afghani/Hindu Kush married to the Master Widow is sweet. Fragrant fat buds on an almost Bonsai-like cannabis bush. This marijuana species gives a lifting positive high.
- Genetic background: Afghani/Hindu Kush X Master Widow
- Type: Sativa: 60% Indica: 40%
- Flowering time: 8-9 weeks
- Height of the plant indoors: 75-200 cm
- Suitable for outdoors: yes
- Harvest time outdoors: October
- Height of the plant outdoors: 150-250 cm
- Cannabinoid content: medium-high
- CBD content: medium-high
- Effect: uplifting, positive high
- Flavour: sweet, soft, strong
Warning & Disclaimer
Not for sale to minors. Must be 18 years of age or older to purchase. We will ship maximum 20 seeds per order. Marijuana seeds are fully legal in the Netherlands and specifically excluded from Dutch law. Cannabis seeds are legal as long as it’s intended for personal use. We offer these seeds strictly for personal small scale use within the boundaries of Dutch law.
Afghanistan, Algeria, Argentina, Australia, Bahrain, Bangladesh, Belarus, Brazil, Bulgaria, Egypt, Finland, France, Indonesia, Iraq, Islamic Republic of Iran, Jordan, Kenya, Kuwait, Lebanon, Libyan Arab Jamahiriya, Macedonia, Malaysia, New Zealand, Norway, Oman, Palestine Authority, Philippines, Portugal, Qatar, Romania, Russian Federation, Saudi Arabia, Sudan, Switzerland, Syrian Arab Republic, Thailand, United Arab Emirates, United States, Yemen
Specification
| Weight | 6 g |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 9 × 1 cm |
| Brand | De Sjamaan Cannabis Seeds |
| Cannabinoid Content | Medium-High |
| CBD Content | Medium-High |
| Cultivation Type | Indoor, Outdoor, Regular Seeds |
| Dominant Type | Sativa |
| Harvest Time | October |
| Effects | High, Uplifting |
| Genetic Background | Afghani/Hindu Kush, Master Widow |
| Type | Indica: 40%, Sativa: 60% |
| Height Of The Plant Outdoor | 150-200mm, 200-250mm |
| Plant Height | L, M, S |
| Flowering Time | Medium |
| Flavour | Soft, Strong, Sweet |
Related Products
Shaman’s High Feminised (De Sjamaan Cannabis Seeds)
In stock
Crystal Ryder Autoflowering (De Sjamaan Cannabis Seeds)
In stock
Shamanic Haze Feminised (De Sjamaan Cannabis Seeds)
In stock
Lemon Bud Feminised (De Sjamaan Cannabis Seeds)
In stock
White Skunk Feminised (De Sjamaan Cannabis Seeds)
In stock
Customer Reviews
You must be logged in to post a review.

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.