Shaman’s High Feminised (De Sjamaan Cannabis Seeds)
€10,50 – €42,50Price range: €10,50 through €42,50
Arnhem
- Monday:
Tuesday: - Wednesday:
- Thursday:
- Friday:
- Saturday:
- Sunday:
- 12:00 - 18:00
- 12:00 - 18:00
- 12:00 - 18:00
- 12:00 - 20:00
- 12:00 - 20:00
- 12:00 - 20:00
- 12:00 - 18:00
Nijmegen
- Monday:
Tuesday: - Wednesday:
- Thursday:
- Friday:
- Saturday:
- Sunday:
- 12:00 - 18:00
- 12:00 - 18:00
- 12:00 - 18:00
- 12:00 - 18:00
- 12:00 - 20:00
- 12:00 - 20:00
- 12:00 - 18:00
Order today — receive it the next business day
Free exchanges within 30 days
Cheap & discreet delivery
Loved by customers — 4.6/5 rating
Description
An amazing mix between Northern Lights and White Widow. The plants have a typical Indica growth pattern and the buds look as if they are sugar coated, rich in resin crystals. The sweetness of the White Widow gives a real strong, fruity undertone to this Shaman’s High. The effect can only be described as a VERY strong stone, only for those who can handle her.
- Genetic background: Northern Light X White Widow
- Type: Sativa 20% Indica: 80%
- Flowering time: 7,5-9 weeks
- Height of the plant indoors: 90-130 cm
- Suitable for outdoor: yes
- Harvest time outdoors: half October
- Height of the plant outdoors: 150 cm
- Cannabinoid content: extremely high
- CBD content: low
- Effect: physically stoned, mentally stoned, stoned
- Taste: sweet, fruity
Warning & Disclaimer
Not for sale to minors. Must be 18 years of age or older to purchase. We will ship maximum 20 seeds per order. Marijuana seeds are fully legal in the Netherlands and specifically excluded from Dutch law. Cannabis seeds are legal as long as it’s intended for personal use. We offer these seeds strictly for personal small scale use within the boundaries of Dutch law.
Afghanistan, Algeria, Argentina, Australia, Bahrain, Bangladesh, Belarus, Brazil, Bulgaria, Egypt, Finland, France, Indonesia, Iraq, Islamic Republic of Iran, Jordan, Kenya, Kuwait, Lebanon, Libyan Arab Jamahiriya, Macedonia, Malaysia, New Zealand, Norway, Oman, Palestine Authority, Philippines, Portugal, Qatar, Romania, Russian Federation, Saudi Arabia, Sudan, Switzerland, Syrian Arab Republic, Thailand, United Arab Emirates, United States, Yemen
Specification
| Weight | 6 g |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 9 × 1 cm |
| Flowering Time | Medium |
| Brand | De Sjamaan Cannabis Seeds |
| Dominant Type | Indica |
| Cannabinoid Content | Extremely high |
| CBD Content | Low |
| Type | Indica: 80%, Sativa: 20% |
| Genetic Background | Northern Lights, White Widow |
| Flavour | Fruity, Sweet |
| Height Of The Plant Outdoor | 100-150mm, 150-200mm |
| Plant Height | M, S |
| Harvest Time | Mid October, October |
| Effects | Mentally stoned, Physically stoned, Stoned |
| Cultivation Type | Feminized Seeds, Indoor, Outdoor |
Related Products
Shamanic Haze Feminised (De Sjamaan Cannabis Seeds)
In stock
Lady Purple Feminised (De Sjamaan Cannabis Seeds)
In stock
White Skunk Feminised (De Sjamaan Cannabis Seeds)
In stock
Customer Reviews
You must be logged in to post a review.

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.