Easy Rider 5 seeds (De Sjamaan Cannabis Seeds)
€17,00
21 in stock
21 in stock
ArnhemΒ
- Monday:
Tuesday: - Wednesday:
- Thursday:
- Friday:
- Saturday:
- Sunday:
- 12:00 - 18:00
- 12:00 - 18:00
- 12:00 - 18:00
- 12:00 - 20:00
- 12:00 - 20:00
- 12:00 - 20:00
- 12:00 - 18:00
Nijmegen
- Monday:
Tuesday: - Wednesday:
- Thursday:
- Friday:
- Saturday:
- Sunday:
- 12:00 - 18:00
- 12:00 - 18:00
- 12:00 - 18:00
- 12:00 - 18:00
- 12:00 - 20:00
- 12:00 - 20:00
- 12:00 - 18:00
Order today β receive it the next business day
Free exchanges within 30 days
Cheap & discreet delivery
Loved by customers β 4.6/5 rating
Description
You will be amazed at this beautiful plant. Heavy sugary buds with a juicy aroma and taste. Speedy, free and creative. Easy rider is a cannabis variety which is good for a high, rather than a stoned feeling.
- Genetic background: Haze/Skunk X Master Widow
- Type: Sativa: 40% Indica: 60%
- Flowering time: 8-9 weeks
- Height of the plant indoors: 75-200 cm
- Suitable for outdoors: yes
- Harvest time outdoors: September/October
- Height of the plant outdoors: 150-200 cm
- Cannabinoid content: medium-high
- CBD content: medium
- Effect: mentally stoned, high, relaxing, motivating
- Flavour: fruity, fresh
Warning & Disclaimer
Not for sale to minors. Must be 18 years of age or older to purchase. We will ship maximum 20 seeds per order. Marijuana seeds are fully legal in the Netherlands and specifically excluded from Dutch law. Cannabis seeds are legal as long as itβs intended for personal use. We offer these seeds strictly for personal small scale use within the boundaries of Dutch law.
Afghanistan, Algeria, Argentina, Australia, Bahrain, Bangladesh, Belarus, Brazil, Bulgaria, Egypt, Finland, France, Indonesia, Iraq, Islamic Republic of Iran, Jordan, Kenya, Kuwait, Lebanon, Libyan Arab Jamahiriya, Macedonia, Malaysia, New Zealand, Norway, Oman, Palestine Authority, Philippines, Portugal, Qatar, Romania, Russian Federation, Saudi Arabia, Sudan, Switzerland, Syrian Arab Republic, Thailand, United Arab Emirates, United States, Yemen
Specification
| Weight | 6 g |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 9 × 1 cm |
| Brand | De Sjamaan Cannabis Seeds |
| Cannabinoid Content | Medium-High |
| CBD Content | Medium |
| Dominant Type | Indica |
| Height Of The Plant Outdoor | 150-200mm |
| Flowering Time | Medium |
| Type | Indica: 60%, Sativa: 40% |
| Cultivation Type | Indoor, Outdoor, Regular Seeds |
| Harvest Time | October, September |
| Plant Height | L, M, S |
| Genetic Background | Haze/Skunk, White Widow |
| Effects | High, Mentally stoned, Motivating, Relaxing |
| Flavour | Fresh, Fruity |
Related Products
Dwarf Ryder Autoflowering (De Sjamaan Cannabis Seeds)
In stock
Intense Skunk Feminised (De Sjamaan Cannabis Seeds)
In stock
Customer Reviews
You must be logged in to post a review.

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.