Master Haze 5 seeds (De Sjamaan Cannabis Seeds)
€22,95
11 in stock
11 in stock
ArnhemΒ
- Monday:
Tuesday: - Wednesday:
- Thursday:
- Friday:
- Saturday:
- Sunday:
- 12:00 - 18:00
- 12:00 - 18:00
- 12:00 - 18:00
- 12:00 - 20:00
- 12:00 - 20:00
- 12:00 - 20:00
- 12:00 - 18:00
Nijmegen
- Monday:
Tuesday: - Wednesday:
- Thursday:
- Friday:
- Saturday:
- Sunday:
- 12:00 - 18:00
- 12:00 - 18:00
- 12:00 - 18:00
- 12:00 - 18:00
- 12:00 - 20:00
- 12:00 - 20:00
- 12:00 - 18:00
Order today β receive it the next business day
Free exchanges within 30 days
Cheap & discreet delivery
Loved by customers β 4.6/5 rating
Description
Himalaya Haze pungent and full flavoured mixed with the Master Widow. This cannabis species is for those in control. Master Haze was formerly known as Star Chief & Widow Haze.
- Genetic background: Himalaya Haze X Master Widow
- Type: Sativa: 60% Indica: 40%
- Flowering time: 9-11 weeks
- Height of the plant indoors: 75-200 cm
- Suitable for outdoors: yes
- Harvest time outdoors: October/November
- Height of the plant outdoors: 150-250 cm
- Cannabinoid content: high
- CBD content: medium-high
- Effect: physically high, energetic, happy, clear high
- Flavour: sweet, fresh, soft
- Cannabis cups won: 1x High Times Cup
Warning & Disclaimer
Not for sale to minors. Must be 18 years of age or older to purchase. We will ship maximum 20 seeds per order. Marijuana seeds are fully legal in the Netherlands and specifically excluded from Dutch law. Cannabis seeds are legal as long as itβs intended for personal use. We offer these seeds strictly for personal small scale use within the boundaries of Dutch law.
Afghanistan, Algeria, Argentina, Australia, Bahrain, Bangladesh, Belarus, Brazil, Bulgaria, Egypt, Finland, France, Indonesia, Iraq, Islamic Republic of Iran, Jordan, Kenya, Kuwait, Lebanon, Libyan Arab Jamahiriya, Macedonia, Malaysia, New Zealand, Norway, Oman, Palestine Authority, Philippines, Portugal, Qatar, Romania, Russian Federation, Saudi Arabia, Sudan, Switzerland, Syrian Arab Republic, Thailand, United Arab Emirates, United States, Yemen
Specification
| Weight | 6 g |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 9 × 1 cm |
| Brand | De Sjamaan Cannabis Seeds |
| Cannabinoid Content | High |
| CBD Content | Medium-High |
| Type | Indica: 40%, Sativa: 60% |
| Dominant Type | Sativa |
| Cannabis Cups Won | Yes |
| Harvest Time | November, October |
| Flavour | Fresh, Soft, Sweet |
| Cultivation Type | Indoor, Outdoor, Regular Seeds |
| Plant Height | L, M, S |
| Flowering Time | Long |
| Height Of The Plant Outdoor | 150-200mm, 200-250mm |
| Effects | Clear headed high, Energetic, Happy, Physically high |
| Genetic Background | Himalaya Haze, Master Widow |
Related Products
Dwarf Ryder Autoflowering (De Sjamaan Cannabis Seeds)
In stock
The Magician Feminised (De Sjamaan Cannabis Seeds)
In stock
Widow Ryder Autoflowering (De Sjamaan Cannabis Seeds)
In stock
Customer Reviews
You must be logged in to post a review.

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.