Peace Maker 5 seeds (De Sjamaan Cannabis Seeds)
€29,95
1 in stock
1 in stock
ArnhemΒ
- Monday:
Tuesday: - Wednesday:
- Thursday:
- Friday:
- Saturday:
- Sunday:
- 12:00 - 18:00
- 12:00 - 18:00
- 12:00 - 18:00
- 12:00 - 20:00
- 12:00 - 20:00
- 12:00 - 20:00
- 12:00 - 18:00
Nijmegen
- Monday:
Tuesday: - Wednesday:
- Thursday:
- Friday:
- Saturday:
- Sunday:
- 12:00 - 18:00
- 12:00 - 18:00
- 12:00 - 18:00
- 12:00 - 18:00
- 12:00 - 20:00
- 12:00 - 20:00
- 12:00 - 18:00
Order today β receive it the next business day
Free exchanges within 30 days
Cheap & discreet delivery
Loved by customers β 4.6/5 rating
Description
In times of uncertainty and unrest Peacemaker is here to calm things down. Share Peacemaker with friend or foe and unite. Although not many people have had the privilege to try this marijuana plant, it is notorious for its power of unseen proportions. Once you’ve tasted peacemaker you’ll want to have this available anytime, anywhere.
- Genetic background: Brazilian Super Skunk X South Indian White Widow
- Type: Sativa: 60% Indica: 40%
- Flowering time: 8-10 weeks
- Height of the plant indoors: 150-250 cm
- Suitable for outdoors: yes
- Harvest time outdoors: October
- Height of the plant outdoors: 200-350 cm
- Cannabinoid content: high / extremely high
- CBD content: high
- Effect: physically stoned, mentally stoned, relaxing, sedating
- Flavour: sweet, strong
- Cannabis cups won: 2x High Times Cup, 1x Highlife Cup
Warning & Disclaimer
Not for sale to minors. Must be 18 years of age or older to purchase. We will ship maximum 20 seeds per order. Marijuana seeds are fully legal in the Netherlands and specifically excluded from Dutch law. Cannabis seeds are legal as long as itβs intended for personal use. We offer these seeds strictly for personal small scale use within the boundaries of Dutch law.
Afghanistan, Algeria, Argentina, Australia, Bahrain, Bangladesh, Belarus, Brazil, Bulgaria, Egypt, Finland, France, Indonesia, Iraq, Islamic Republic of Iran, Jordan, Kenya, Kuwait, Lebanon, Libyan Arab Jamahiriya, Macedonia, Malaysia, New Zealand, Norway, Oman, Palestine Authority, Philippines, Portugal, Qatar, Romania, Russian Federation, Saudi Arabia, Sudan, Switzerland, Syrian Arab Republic, Thailand, United Arab Emirates, United States, Yemen
Specification
| Weight | 6 g |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 9 × 1 cm |
| Flowering Time | Long |
| Brand | De Sjamaan Cannabis Seeds |
| CBD Content | High |
| Cannabinoid Content | Extremely high, High |
| Cultivation Type | Indoor, Outdoor, Regular Seeds |
| Effects | Mentally stoned, Physically stoned, Relaxing, Sedating |
| Dominant Type | Sativa |
| Harvest Time | October |
| Cannabis Cups Won | Yes |
| Type | Indica: 40%, Sativa: 60% |
| Plant Height | L, XL |
| Height Of The Plant Outdoor | 200-250mm, 250-300mm, 300-350mm |
| Genetic Background | Brazilian Super Skunk, South Indian White Widow |
| Flavour | Strong, Sweet |
Related Products
Lemon Bud Feminised (De Sjamaan Cannabis Seeds)
In stock
White Skunk Feminised (De Sjamaan Cannabis Seeds)
In stock
Customer Reviews
You must be logged in to post a review.

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.