Widow Ryder Autoflowering (De Sjamaan Cannabis Seeds)
€7,00 – €30,00Price range: €7,00 through €30,00
Arnhem
- Monday:
Tuesday: - Wednesday:
- Thursday:
- Friday:
- Saturday:
- Sunday:
- 12:00 - 18:00
- 12:00 - 18:00
- 12:00 - 18:00
- 12:00 - 20:00
- 12:00 - 20:00
- 12:00 - 20:00
- 12:00 - 18:00
Nijmegen
- Monday:
Tuesday: - Wednesday:
- Thursday:
- Friday:
- Saturday:
- Sunday:
- 12:00 - 18:00
- 12:00 - 18:00
- 12:00 - 18:00
- 12:00 - 18:00
- 12:00 - 20:00
- 12:00 - 20:00
- 12:00 - 18:00
Order today — receive it the next business day
Free exchanges within 30 days
Cheap & discreet delivery
Loved by customers — 4.6/5 rating
Description
The 2 most important characteristics for the Widow Ryder are her Autoflowering ability and the shiny resin crystals that will cover her flowers like a blanket of virgin snow. All autoflowering Cannabis starts flowering due to the age of the plant, not to a specific light cycle. This gives the Widow Ryder many big advantages for indoor as well as outdoor growing. Widow Ryder seeds produce plants that will start to flower when 6 to 9 sets of adult leaves have formed (normally between 6-8 weeks in good growing conditions). Widow Ryder is not a real dwarf variety. You can expect the final height of the plants to be around 1 meter. When grown outside, Widow Ryder seeds can be started up in early spring to make sure that they will flower in June or July (when the weather is expected to be best) so they will be ready in early September. The buds will be covered with sticky resin and will give a sweet and spicy citrus aroma. You will experience a strong body stone that is softened by a breezy high.
- Genetic background: Low Ryder X White Widow
- Type: Sativa 25% Indica: 75%
- Flowering time: 6-8 weeks
- Height of the plant indoors: 90-120 cm
- Suitable for outdoor: yes
- Harvest time outdoors: September
- Height of the plant outdoors: 150 cm
- Cannabinoid content: medium
- CBD content: low
- Effect: physically stoned, mentally high, happy, inspiring
- Taste: sweet, citrus, spicy
Warning & Disclaimer
Not for sale to minors. Must be 18 years of age or older to purchase. We will ship maximum 20 seeds per order. Marijuana seeds are fully legal in the Netherlands and specifically excluded from Dutch law. Cannabis seeds are legal as long as it’s intended for personal use. We offer these seeds strictly for personal small scale use within the boundaries of Dutch law.
Afghanistan, Algeria, Argentina, Australia, Bahrain, Bangladesh, Belarus, Brazil, Bulgaria, Egypt, Finland, France, Indonesia, Iraq, Islamic Republic of Iran, Jordan, Kenya, Kuwait, Lebanon, Libyan Arab Jamahiriya, Macedonia, Malaysia, New Zealand, Norway, Oman, Palestine Authority, Philippines, Portugal, Qatar, Romania, Russian Federation, Saudi Arabia, Sudan, Switzerland, Syrian Arab Republic, Thailand, United Arab Emirates, United States, Yemen
Specification
| Weight | 6 g |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 9 × 1 cm |
| Genetic Background | Low Ryder #1, White Widow |
| Brand | De Sjamaan Cannabis Seeds |
| Dominant Type | Indica |
| Harvest Time | September |
| Cannabinoid Content | Medium |
| CBD Content | Low |
| Plant Height | M, S |
| Flowering Time | Fast, Medium |
| Height Of The Plant Outdoor | 100-150mm, 150-200mm |
| Effects | Happy, Inspiring, Mentally high, Physically stoned |
| Type | Indica: 75%, Sativa: 25% |
| Cultivation Type | Autoflowering Seeds, Indoor, Outdoor |
| Flavour | Citrus, Spicy, Sweet |
Related Products
White Widow Feminised (De Sjamaan Cannabis Seeds)
In stock
Lady Purple Feminised (De Sjamaan Cannabis Seeds)
In stock
White Skunk Feminised (De Sjamaan Cannabis Seeds)
In stock
Customer Reviews
You must be logged in to post a review.

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.